„Cudowny chłopak. Biały ptak”

Utworzono dnia 25.02.2024

Ósmego lutego klasy 7b i 8a wybrały się do kina na film nakręcony na podstawie powieści pt. „Cudowny chłopak. Biały ptak” z tzw. cudownej serii, której autorem jest   R. J Palacio. Jest to drugi film - dramat wyreżyserowany przez Marca Forstera.

Recenzje uczniów po obejrzeniu filmu:

Bartosz :

Według mnie film był warty obejrzenia. Reżyser znakomicie ukazał problem antysemityzmu podczas II wojny światowej. Film opowiada historię dziewczyny z żydowskiej rodziny, która wraz ze swoimi rodzicami wiedzie spokojne, beztroskie życie we francuskim miasteczku do momentu pojawienia się w nim hitlerowskich prześladowców. Jest to przełomowy moment, w którym Sara odkrywa, kto naprawdę  jest jej prawdziwym przyjacielem. Ten film skłania do refleksji, że człowiek  szybko zmienia swoją postawę pod wpływem presji grupy i staje się bezmyślnie okrutny dla innego człowieka. Film przypomina nam o tragedii, jaką „człowiek zgotował człowiekowi”.

Wiktoria, Alicja, Lena:

Uważam, że film był bardzo ciekawy, ponieważ przedstawił problemy ludzi podczas II wojny światowej. Historia Sary była bardzo wzruszająca i pouczająca. Film nauczył mnie, że rodzina zawsze wspiera najbardziej i każdy zasługuje na drugą szansę.

Oliwia:

Film wywołał we mnie bardzo  dobre emocje. Pokazano w nim wartości, które także w naszych czasach są najważniejsze, ale trudno je zachować. Należą do nich odwaga  w przeciwstawianiu się złu, przyjaźń na dobre i na złe, tolerancja i empatia. To wartości, dzięki którym możliwa jest pomoc drugiemu człowiekowi.

Film pokazał też, że  jak ma się prawdziwego przyjaciela, to można przenosić góry i być szczęśliwym człowiekiem, nawet w najtrudniejszych chwilach życia oraz że w przyjaźni wygląd jest najmniej ważny. Każdy  powinien mieć kogoś bliskiego.

Ola:

Film „Cudowny chłopak . Biały ptak” był warty obejrzenia. Historia w nim pokazana była wzruszająca i nawiązywała do sytuacji Żydów w czasie II wojny światowej. Moim zdaniem każdy powinien go obejrzeć, nawet jak nie lubi filmów historycznych.

Mikołaj, Maciek:

Warto było pojechać na film, ponieważ dobrze przedstawia sytuację Żydów podczas II wojny światowej. W filmie pokazano odważnych ludzi, którzy pod groźbą utraty własnego życia,  ukrywali przed hitlerowcami innych ludzi. Największe wrażenie wywarła postawa nauczycielki, która postanowiła nie opuszczać swoich zaaresztowanych uczniów i wraz z nimi pojechała do obozu koncentracyjnego na pewną śmierć.